Архива по категорија: Зеленчук на денот

Feed Subscription

Пашканатот- близок роднина на морковот

Пашканатот потекнува од медитеранските краеви. Тој е двогодишно растение и се бере во ладните месеци откако ќе падне слана. Ова растение е близок роднина на морковот, магдоносот, целерот, кимот, копарот и др. Има кремава боја и има поблаг вкус од морковот. Во просек, пашканатот содржи повеќе шеќер од морковите, цвеклото и репката и има еквивалентна калориска вредност (75 калории во ... Повеќе »

Тиквата помага за подобра потенција кај мажите

  Тиквата е едногодишно растение, кое води потекло од Централна Америка. Таа уште е позната и како симбол за регенерација и долговечност.Тиквата е шампион по содржина на железо, бакар, и флуор, содржи калиум, калциум, манган, цинк, кобалт, силициум. Богата е со пектини, шеќери, витамините С, Е, витамини од групата В, каротин. По содржината на каротин таа е побогата дури и ... Повеќе »

Не ги фрлајте листовите од морковот. Корисни се !

Листовите од морков имаат малку горчлив вкус, но се неверојатно добри за нашето здравје. Можете да ги додавате во супа, салата, манџа…..Овие зелени листови се полни со хлорофил и ја прочистуваат јетрата и целото наше тело. Според некои истражувања, тие помагаат во спречување на рак и развој на тумор. Исто така, полни се со антиоксиданти. Најлесно можат да се конзумираат ... Повеќе »

Празот не дозволува висок притисок

Празот е од истата фамилија на зеленчуци како и кромидот и лукот, но има поблаг вкус и мирис. Според нутритивниот состав, тој е сличен на кромидот и лукот, но содржи повеќе белковини, бета-каротин и витамин Ц. Тој е нискокалоричен  и во 100 грама праз има само 28kcal. Заради неговиот мирис луѓето избегнуваат да го јадат, иако тој важи за еден ... Повеќе »

Scroll To Top