Архива по категорија: Здраво дете

Feed Subscription

Што да правите, ако вашето дете не сака да спие само?

Често пати се случува некој пријател да ви се пожали за тоа дека неговото мало дете не сака да спие во своето креветче или можеби и самите сте сведоци на полноќните патувања на вашите најмили од креветчето до подот или до вашата спална? Многу родители овој проблем го решаваат така што го земаат детето во своето брачно легло и го ... Повеќе »

Симптоми кај децата, кои се под стрес

Разни фактори влијаат на појава на стрес кај децата, од привикнување на нова средина, до притисок во училиштето или едноставно, усогласување на обврските. Затоа е важно родителите на време да ги препознаат симптомите, кои можат да предизвикаат стрес кај детето, за да можат да му помогнат. Некои од најчести симптоми се стомачните проблеми. Проблеми со желудникот, мачнина, повраќање или дијареја ... Повеќе »

Вашето дете и неговите стравови

Ако забележите дека вашето дете е преплашено, немојте заради тоа да го исмејувате, да го засрамувате или да го терате по секоја цена да се однесува храбро. Тоа се труди да биде храбро и да го контролира својот страв. Кога е преплашено, го гледа вашето лице ( доколку вие сте во негово близина), или друга личност која е во близина, ... Повеќе »

Какви промени на кожата можат да настанат кај вашето бебе?

Красти на главата Ако се остават, овие цврсти, жолтеникави красти на темето на главата на крајот ќе исчезнат. За да се забрза тој процес нанесете малку маслиново масло на тие места за да омекнат крастите пред да ги шампонирате и потоа земете чешел или четка за бебиња со кои нежно ќе ги отстраните од главата. Распукана кожа Обично ја има ... Повеќе »

Scroll To Top