Архива по категорија: Вести

Feed Subscription

Родилката веќе нема да има право на избор за породување

Родилките повеќе нема да имаат право да бираат на кој начин ќе се породуваат. Имено според новото упатство, гинеколозите можат да прават царски рез само ако има медицински индикации. Но она што загрижува се алармантните податоци на ФЗОМ за 2013 година, според кои дури 50 проценти, односно секоја втора охриѓанка и стружанка биле породени по пат на хируршка интервенција, пишува ... Повеќе »

Тамара Димовска конечно заминува на операција во Турција

Деветгодишната Тамара Димовска од Велес, која има искривување на рбетот конечно ќе замине на операција во Турција на сметка на државата, информираа преку соопштение од Фондот за здравство. Таму ќе и биде извршен седмиот оперативен зафат, со што се очекува подобрување на нејзината здравствена состојба. – Комисиите за лекување во странство при ФЗОМ донесоа позитивно решение и осигуреното лице Т.Д ... Повеќе »

Лекари штрајкуваат со глад поради недоволна заштита од ебола

Млади лекари од Сиера Леоне веќе втор ден штрајкуваат со глад за да го свртат вниманието на недоволно добрата заштита на лекарите кои ги лекуваат заразените од ебола, соочувајќи се секојдневно и самите со ризикот да заболат. Студијата што ја објави државниот Центар за контрола и превенција на болести покажува дека лекарите и медицинскиот персонал заболуваат сто пати повеќе отколку ... Повеќе »

Scroll To Top