Архива по категорија: Вести

Feed Subscription

Три нови случаи на туларемија

Три нови случаи на туларемија официјално се пријавени во Институтот за јавно здравје на Република Македонија. Тим епидемиолози се на терен во светиниколскиот регион и село Каратманово,  бидејќи најголем број од случаите се од таму. Има случаи и од Скопје. Сите пациенти се во стабилна здравствена состојба. Ова денеска го изјави Јованка Костовска од Секторот за превентивна здравствена заштита при ... Повеќе »

Поставување и осветување на камен-темелник на Болница Неуромедика

Неуромедика од своето основање од 1992г. како прва приватна Поликлиника во Македонија е бренд и синоним за здравје кај секој човек. Низ годините се докажала професионалноста и стручноста која ја поседуваат, а најголем доказ за тоа е постојаната доверба од  пациентите и клиентите. Константното вложување и посветување во унапредувањето на работниот процес, кој како краен резултат стана Партнер на Вашето ... Повеќе »

На Косово прогласена епидемија на туларемија

Одборот за превенција и сузбивање инфективни болести во Министерството за здравство на Косово прогласи епидемија од туларемија во државата и ги активираше сите теренски тимови за спречување на појавата на нови случаи, пренесува МИА. Според приштински медиуми, од 1 јануари 2014 до 10 февруари оваа година пријавени се вкупно 206 случаи на туларемија. Трендот на пораст на инфицирани е регистриран ... Повеќе »

Почина малата Тамараод Велес

Девет годишната Тамара Димовска од Велес починала утринава, потврдуваат од велешката болница. Малата Тамара имаше вродена маана на рбетниот столб. Првата операција и беше извршена во Македонија пред две години. Тамара требаше да замине на повторна операција, која не ја дочека. Повеќе »

Scroll To Top