Архива по категорија: Вести

Feed Subscription

Конечно почна изградбата на новиот Институт за белодробни заболувања во Козле

По доцнење од речиси половина година, поради имотно –правни проблеми, денеска започна изградбата на новиот објект на Институтот за белодробни заболувања во Козле. Болницата ќе чини повеќе од 8 милиони евра, а би требало да се изгради за околу 2 години. На уривањето на старите бараки присуствуваа министерот за здравство Никола Тодоров и премиерот Никола Груевски.Новата зграда ќе биде опремена ... Повеќе »

Што се крие зад барањето донации за лекувањето на малата Ева?

Фалсификувани се документите со кои семејството на малата Ева бара помош од 25.000 евра за нејзино лекување во Бугарија. Директорката на Клиниката по детски болести и детска кардиологија Маргарита Цонзарова за 24 Вести остро демантира дека болницата ги бара тие пари за лекување на 4-месечната Ева. Истражувањето утврдило дека адресата и телефоните на овие документи што ги објави семејството, не ... Повеќе »

Малата Ева ни умира пред очи – Бидете хумани и донирајте!

Поради неможноста да се доплати операцијата која ќе и го спаси животот, четиримесечната Ева Илиевска со дијагностицирана тешка срцева мана (хипопластично лево срце) пред два дена беше вратена од Бугарија.На родителите на Ева им останува да се надеваат дека постојат хумани луѓе кои ќе им помогнат да си ја спасат малата ќекичка. На своите Фејсбук профили тие објавија уште еден ... Повеќе »

Тодоров ги избра топ 20-те лекари за јули

Дваесетте најдобри лекари денеска беа промовирани и почестени со 30.000 денари награда за сработеното во јули. Министерот за здравство Никола Тодоров го најави стартот на проектот, според кој секој месец лекарите кои имаат најголем број бодови, најголем учинок и најголем број извршени сложени интервенции во установите каде работат, ќе бидат наградени.Најмногу лекари меѓу наградените има од комплексот клиники „Мајка Тереза“, потоа од ... Повеќе »

Scroll To Top