Архива по категорија: Вести

Feed Subscription

Во сабота марш против загадувањето!

„Марш со гас маски“ против загадувањето ќе се одржи во сабота на пладне на плоштадот Македонија во Скопје информираа од невладината организација „Биди зелен“. Според нив, главни извори на загадувањето се фабриките кои не работат во согласност со А интегрираната еколошка дозвола, домаќинствата кои се загреваат со несоодветни материјали, старите автомобили, интензивираните градежни активности итн. – Краен рок за исполнување на ... Повеќе »

Дали бебињата да се вакцинираат или не?

Веќе неколку дена во јавноста се дебатира на тема дали бебињата треба да се вакцинираат или не, дали вакцините се опасни за нивното здравје. Во таа дебата се вклучија многу родители и лекари, а секој од нив за истата тема има различен став. По жестоката дебата, денеска до јавноста преку писмо се обратија од скопската Детска клиника за им објаснат ... Повеќе »

Загадениот воздух ги затвори болните и бремените жени дома!

По неколку недели упорно апелирање на граѓаните и кревање „бунт“ на социјалните мрежи за загадувањето на воздухот, конечно се огласи македонската Влада. Заштитните мерки стапија во сила од денеска и ќе бидат во важност до сабота. Согласно мерките за заштите од загадувањето, бремените жени и лицата над 60 години во скопскиот, кичевскиот, тетовскиот и битолскиот регион, од денеска до сабота 21 ... Повеќе »

Намалени цени на лековите

Лековите на позитивната листа од утре ќе се издаваат со нови референтни цени – на 170 лекови им се намалува доплатата, а на 110 од нив им се намалува и партиципацијата, а 21 лек што се користат во 15 нови терапии првпат ќе бидат достапни без доплата. Тоа се препарати за кардиоваскуларни, ревматски и за заболувања на тироидната жлезда, аналгетици, ... Повеќе »

Scroll To Top