Архива по категорија: Топ новости

Feed Subscription

Шешир – моден тренд кој никогаш не застарува

Шеширите се едни од најубавите модни додатоци кои се актуелни за сите годишни времиња, особено на пролет, есен и зима. Тие во последните неколку години се постојано во тренд и еден од најатрактивните модни аксесоари. Ги има во различни форми, се комбинираат со различни детали се во зависност од обликот на лицето. Низ историјата дамите ги прекривале своите глави со најразлични ... Повеќе »

Трпеза во зима

За да се биде здрав во зима, кога имунитетот на организмот опаѓа и „шетаат“  многу вируси, многу е важно да знаеме како да се храниме. Треба  да се внесуваат многу белковини и многу железо, а акцент најмногу треба да се стави на витаминот Б12, бидејќи спречува анемија, губење на апетит и болки во нервите и мускулите, нагласуваат некои нутриционисти. Овој ... Повеќе »

Лила домати против срцеви болести

Овој вид домати е една новост од генетичкото инжињерство. Содржи два гена од цветот зевалка, кој ја потикнува синтезата на антицијанинот, лилавиот пигмент кој се наога во темно црвеното зрнесто овошје. Досегашните истражувања покажале дека антицијанините може да имаат заштитно дејство кај некои видови рак, дегенеративни и кардиоваскуларни болести. Ова е едно од првите примери за метаболичко инжињерство кое има ... Повеќе »

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ

Со мир во душата, љубов во срцето, со верба во Бога, во слава на Христос, да се радуваме, да простуваме, да се сакаме и да се почитуваме. За многу години да ни е овој голем празник ХРИСТОС ВОСКРЕСНА Повеќе »

Scroll To Top