Архива по категорија: Овошје на денот

Feed Subscription

‘Фстаци за здрави црева

Со редовно грицкање на јаткастото овошје,‘фстаци, може да се влијае на составот на бактериите во дигестивниот тракт, утврдиле американски научници истражувајќи го делото на овие здрави грицки. ‘Фстцаите ги имаат карактеристиките на пробиотици, односно содржат несварливи прехранбени влакна, кои во цревата преставуваат храна, корисна за бактериите. Овие грицки содржат и фитохемикалии кои покажуваат способност за модифицирање на составот на бактериите ... Повеќе »

Дуњата и нејзината лековита моќ

Таа е разгрането ниско дрво. Потекнува од југозапдна Азија, а кај нас поради плодовите се одгледува во домашни услови. Дуњата е многу корисно овошје  за јадење бидејки има многу лековити својства. Од семето се изработува густа слузава течност и емулзии, кои се употребуваат против кашлање. Поради таквото дејство , слузта од семето се употребува против воспаленија на дишните патишта : ... Повеќе »

Зошто е корисна кинеската урма?

Таа е култура која успешно се одгледува во суптропските и умерени појаси. Издржува ниска температура до -20°C, успешно се одгледува во подрачја и локации заштитени од силни ветрови, добро изложени на сонце за подобро зреење. Во текот на вегетацијата во мај, од испакнатите нодии растат лисни гранчиња со должина до 25 см на кои се распоредени непарни издолжени, кожести, сјајни, ... Повеќе »

Какаото дава енергија!

Какаото е едно од најздравите овошја кои човекот ги конзумира. Цивилизациите на Маите и Ацтеките го сметале како храна на боговите поради чудниот плод што го има. Тој во себе содржи толку аксиоксиданси  како зелениот чај ,виното и шумските плодови заедно. Ниту една храна не содржи толку многу магнезиум  како какаото, па не е ни чудо што жените околу и за ... Повеќе »

Scroll To Top