Архива по категорија: Овошје на денот

Feed Subscription

Шипките се симбол на вечниот живот

 Шипките се хранливо овошје богато со антиоксиданси, од секогаш ценети како симбол на здравјето, плодноста и вечниот живот. Нивниот сок, семките и маслото се многу популарни.  Многу студии потврдиле дека се работи за најлековитото овошје на светот поради благотворното дејство на кардиоваскуларниот, нервниот и коскениот систем. Се покажало дека дневна доза од екстракт на шипки, во вид на чај или мармалад, може ... Повеќе »

Калинката – здраво овошје и добар другар во студените денови

Студеното и дожделиво време бара повеќе да се седи дома, да се гледа телевизија или да се прочита добра книга. Најдобро друштво во овие тмурни  денови е сезонското овошје, кое само може да го подобри расположението. Затоа на вашата маса секогаш треба да има калинки, кои личат на црвени крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Овој модро-црвен плод ... Повеќе »

Кикириките го спречуваат срцевиот удар

Кикиритките би можеле да станат важно оружје во борбата против срцевиот удар, покажуваат резултатите од едно последно истражување. Грицкањето кикирики или јадењето масло од кикирики најмалку пет пати неделно може дури да го преполови ризикот од срцев удар. Откриено е дека кикириките го намалуваат холестеролот, спречуваат воспаленија и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето. Taa  спаѓа во фамилијата на ... Повеќе »

Крушите – добар лек против стрес

Крушата е сочно и слатко овошје со помалку зрнеста текстура. Постојат илјади видови од ова овошје и секое се разликува по боја, облик, вкус и големина. Може да се јадат свежи, да се преработуваат, готват, а сокот е посебно вкусен. Латинскто име на крушата е Pyrus communis, а заедно со јаболкото и дуњата се вбројува во фамилијата ружи. Таа е ... Повеќе »

Scroll To Top