Архива по категорија: Овошје на денот

Feed Subscription

Грејпфрутот може да биде опасен

Луѓето обично претпоставуваат дека природната храна е безбедна за консумирање и не би довела до здравствени проблеми. За жал, тоа не е секогаш така. Редовното консумирање на грејпфрут може да доведе до појава на несакани ефекти. Ова се случува најчесто со луѓе кои земаат лекови за висок крвен притисок, срцеви проблеми или зголемен холестерол. Грејпфрутот го запира дејството на одредени ... Повеќе »

Боровинките ја подобруваат концентрацијата

Британско истражување покажува дека редовната консумација на боровинки ја подобрува концентрацијата и штити од деменција во долг рок, соопшти весникот Дејли телеграф. Боровинките содржат антиоксиданси и досега се поврзани со намалување на ризикот од кардиолошки проблеми, рак и позитивното влијание врз процесите на стареење. Позитивниот ефект од овој  плод, се должи на флавоноидите, кои ги отвораат крвните садови, овозможувајќи зголемување ... Повеќе »

Благодетите на индискиот орев

Плодот од ова егзотично растение е ризница на хранливи материи – витамини Ц, Б1, Б2, Б6 и Е, како и нијацин, цинк, калиум, натриум, бакар, флуор, јод, калциум, железо и фосфор. Индиските ореви во својот состав имаат и доста масти кои им ја даваат високата калориска вредност.Овие јаткасти плодови се препорачуваат во случај на ментално напрегање, особено на учениците и студентите, ... Повеќе »

Вкусен коктел од рибизла

Состојки:– 2 чаши црвена рибизла– 1 чаша исецкана лубеница– Половина чаша природен сок од вишни– Една лажица мед– Половина чаша исечкани листови од мента Подготовка:Сите состојки ставете ги во блендер , изблендирајте ги и на крај додајте ги листовите мента. За подолготрајно дејство, неколкуте парчиња лубеница сочувајте ги настрана и додајте ги при конзумирање.  Повеќе »

Scroll To Top