Архива по категорија: Овошје на денот

Feed Subscription

Нешто за индискиот орев

Индискиот орев кој исто се вбројува во категоријата на јаткасти плодови, игра голема улога во ублажување на кашлицата. Покрај ова тој е доста корисен и за многу други работи. Како на пример, го штити кардиоваскуларниот систем бидејќи претставува богат извор на незаштитени масни киселини, протеини, целулоза, витамин Е, К и Б1, а содржи доста и магнезиум и калиум. Доколу јадете ... Повеќе »

Мушмулата лекува афти!

Иако скоро сите се запознаени со овој вид на овошје, сепак многу од граѓаните слабо ја конзумираат мушмулата кој содржи куп лековити својства. Многу често може да се најде на сите македонски  пазари, а особено се јаде во есенскиот и зимскиот период. Таа е род од два вида скриеносеменици во потфамилијата јадрени овошја на фамилијата розоцветни растенија. Мушмулата е такво ... Повеќе »

Лимоните имаат посилен ефект од хемотерапијата

Знаете ли колку луѓе умираат додека оваа тајна љубоморно се чува со цел да не бидат загрозени интересите на големите корпорации? За лимонот веќе е докажано дека има силни анти-канцерогени својства. Освен тоа има и многу други полезни својста. Има многу силен ефект врз цисти и тумори. Ова растение лекува од рак, тестирано е на сите видови рак, а ако ... Повеќе »

Со боровинки против стареење

Боровинките се богати со витамин Ц, биофлавоноиди, железо, калиум, фолна киселина и калциум. Благодарение на нивните хранливи својства, редовното консумирање на боровинките може да помогне за подобрување на меморијата кај постарите лица, процесот на учење кај младите, да го намали шеќерот во крвта, олеснување на депресијата и да го успори процесот на стареење. Индијците ги нарекувале “Ѕвездени Бобинки” и се ... Повеќе »

Scroll To Top