Архива по категорија: Овошје на денот

Feed Subscription

Сувите смокви го забавуваат стареењето

Сувите смокви содржат повеќе калциум од кравјото млеко. Тие се многу вкусно и здраво овошје. Смоквите се голем извор на минерали, како што е калциумот, бакарат, калиумот, манганот, железото, селенот и цинкот. Со конзумирањето на 100 грама суви смокви се добиваат 640 мг калциум, 2, 03 мг железо и 232 мг калиум. Калиумот е многу важен минерал, кој помага во ... Повеќе »

Цеден портокал – бомба од витамински еликсир

Портокалот се нарекува било кое од неколкуте видови мали дрвја или грмушки од родот агруми и неговите плодови. Тркалезниот плод има рапава, масна кора и сочно внатрешно месо, богато со витаминот Ц. Главните комерцијални видови портокал се: кинескиот портокал, мандарините и морскиот портокал без семки. Дрвото на портокалот има широки, сјајни зимезелени листови со средна големина. Раѓа плодови во период ... Повеќе »

Малината – борец против дебелината

Малините имаат многу здравствени предности, а се и одличен сојузник во борбата против килограмите. Имено, кетоните и ензимите кои се наоѓаат во малините ги разградуваат масните клетки во телото.Ова црвено овошје е богато со влакна и манган. Влакната го забавуваат процесот на варење, додека манганот го јакне метаболизмот во телото. Слаткиот вкус на малините прави да се чувствувате сити подолго ... Повеќе »

Брусницата ги уништува бактериите

Ретко која билка со своите плодови, како брусницата,  е природен антибиотик и го има потврдено својот придонес во здравјето. Нејзините плодови се богати со различни заштитни материи, кои содржат минерали, витамин А, витамин Ц, калиум и растителни влакна. Црвената тврда топчеста форма ја има  поради присуство на голема количина на витамин Ц и е со кисел вкус. Освен тоа, брусницата ... Повеќе »

Scroll To Top