Архива по категорија: Нега и убавина

Feed Subscription

Брчките на лицето се индикатор за здравствената состојба

Брчките зависат не само од возраста на луѓето,туку  и од типот на нивната кожа. Кај луѓето со подебела и мрсна кожа тие се појавуваат подоцна, бидејќи овој тип на кожа ја задржува еластичноста за подолго време. Локацијата и длабочината на брчките е индикатор и за некои болести. Брчките помеѓу веѓите се знак за проблеми со стомакот. Вертикалните набори во десната ... Повеќе »

Како да го спречите потењето?

Ако причината за вашиот непријатност се крие во мирисот на потта , треба веднаш да престанете да консумирате некоја храна . Зачинетата треба да биде ограничена , како и користење многу сол во храната. Неретко причина за мирисот може да биде и употребата на различни видови на лекови. Причината за обилното потење да создава мирис е дека во влажна и ... Повеќе »

Чепкалките за уши се штетни и опасни за користење!

Многу често во секојдневието за да ги исчистите ушите, користите чепкалки кои ги има на секој чекор, во продавниците, маркетите, парфимериите и аптеките. Иако сметате дека на тој начин, ќе им овозможите на вашите уши полесно да „дишат“ и да бидат чисти, сепак треба да внимавате како ги користите овие чепкалки. Во јавноста постојат разни размислувања на таа тема, од ... Повеќе »

Колку се штетни штиклите?

Модата го диктира изгледот, па така секоја жена поелегантна и издолжена се чуствува во високи штикли, кои зрачат сексипилност, ги привлекуваат машките погледи и ја истакнуваат женската линија на телото. Но, колку високите потпетици имаат позитивни страни, толку имаат и негативни. Тие предизвикуваат силни болки во пределот на мускулите и грбот, плускавци, неправилно држење на телото, деформирани колена, лоша рамнотежа ... Повеќе »

Scroll To Top