Архива по категорија: Нега и убавина

Feed Subscription

Солариумот влијае на расположението кај жените

Солариумот има позитивни ефекти, и покрај ризикот од развој на рак, покажува новото истражување на научниците од Северна Каролина. Излегува дека голем дел од претставничките на понежниот пол не одат на солариум само за убав тен, туку за да се ослободат од стресот. Научниците прашале 706 жени меѓу 18 и 25 години за причините поради кои одат на солариум. Изненадувачки ... Повеќе »

Карминот содржи токсични метали

Користењето на некои видови козметика, може да предизвикаат рак на белите дробови или на желудникот, бидејќи содржат опасни нивоа на хром, предупредуваат американските научници. Некои шарени и сјајни козметички производи, содржат вознемирувачки нивоа на алуминиум и манган. Постојат научници, кои некои козметички препарати ги поврзуваат со Алцхајмеровата  болест, а постојат и сомнежи дека манганот може да е причина за промени ... Повеќе »

Навики кои доведуваат до постар изглед

Еве неколку навики кои предизвикуваат да изгледате постаро од тоа што сте, навики кои ви ги зголемуваат годините, а за кои сигурно не сте не претпоставиле дека можеби така влијаат. Пиење од цевка Пиењето од цевка доведува до појава на брчки на устата. Со самото тоа што нон стоп ја згрчувате устата се создаваат брчки кои го уништуваат вашиот изглед. ... Повеќе »

Од пазар, на лицето!

Земете зрели, сочни и цврсти јаболка. Исечете ги на половина. Можете малку да ги загреете во рерна, за да омекнат и полесно да го испуштат сокот. Со половината од јаболкото нежно масирајте го лицето и вратот, се додека е сочно, а после земете ја другата половина и продолжете со третманот. За масажа на целото тело ви се потребни 6 јаболки. После масажата, ... Повеќе »

Scroll To Top