Архива по категорија: Стоматологија

Feed Subscription

Сосема накратко за забниот камен

Забниот камен е доста непријатна глетка и може тотално да го расипе впечатокот за убава насмевка. Варовитите налепи на забите, познат  како забен камен, претставува слоеви по грлото на забите. Првично ровок и со слабо изразена боја со времето тој станува доволно густ и пигментиран. Секое воспаление на непцата може да предизвика појава на забен камен. Забниот камен се отстранува ... Повеќе »

Избелете ги вашите заби брзо и ефтино

Измешајте една лажица сода бикарбона, малку сол и неколку капки јаболков оцет. Кога оваа мешавина ќе се запени, тогаш течноста е готова и можете да почнете да ги четкате забите. Се препорачува, штом ќе го завршите четкањето на забите со оваа течност, да ги исчеткате веднаш  и со паста за заби. Овој метод на избелување на забите, можете да го ... Повеќе »

Ве боли забот – природни лекови против забоболка!

Забоболката носи многу проблеми. Забите болат кога се смеете или лутите, кога јадете или пиете, кога ја мрдате главата во било кој правец. Понекогаш тие болат и кога дишете, бидејќи студениот воздух влегува во устата и поминува преку болниот заб. Причината за оваа болка може да ја утврди само стоматолог. Но, на вас ви е потребно, итно да ја запрете ... Повеќе »

Внимавајте, устата е засолниште на многу бактерии

Од постојаната исхрана, која ни е неопходна за функционирање во устата,  редовно остануваат наслаги од храна, кои се лепат на забите и меките делови во устата. Па затоа, доколку овие наслаги не се отстрануваат редовно и се дозволи тие да се таложат, се создаваат совршени услови за развој на бактерии. Присутните микроорганизми во устата ги разлагаат органските материи до кисели ... Повеќе »

Scroll To Top