Архива по категорија: Медицина

Feed Subscription

Симптоми кои покажуваат дека нешто се случува во организмот

Без разлика што малигните болести се јавуваат тивко и подмукло, сепак постојат некои знаци, дека во организмот нешто се случува. Вакви опомени даваат стручњаците, кои даваат некои насоки, за веднаш да посетите лекар СЛАБЕЕЊЕ Ако почнете да слабеете одеднаш и без некоја посебна причина (диети, вежбање), тогаш треба да знаете дека во вашиот организам се случува нешто необично и веднаш ... Повеќе »

Косата укажува на ризик од срцев удар

Високо ниво на хормонот на стрес кортизол во косата може со месеци претходно да укажува на срцев удар.Канадските научници истражувале како проблемите на работа , во брак и со финансиите го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести и утврдиле дека постои биолошки маркер со кој може да се измери, па и предвиди срцевиот удар. Традиционално кортизолот се мери во крвниот систем, ... Повеќе »

Поучна приказна: Се ми оди одлично!

Клемент Стоун, индустријалец и широкоград човек од Чикаго, својата животна кариера ја почнал продавајки весници во јужниот дел на Чикаго. Со цврста волја и позитивно мислење истиот тој човек денес е еден од најуспешните трговци во државата. Парите почнале речиси сами да му доаѓаат, но тој не бил скржав и голем дел од својата заработка ја донирал за сиромашните деца, ... Повеќе »

Дали бојата на јазикот ви кажува дека имате здравствен проблем? Проверете!

Јазикот е најсилен орган во човечкото тело кој ја припремува храната за џвакање. За него во кинеската медицина велат дека е „ здравствен картон“, бидејќи на него е испишана состојбата на нашиот организам. 1. Нормален јазик – има убава розова боја, со јасен слој кој покажува правилно лачење на жлездите. 2. Тенок, бел површински слој, има црвени точки – овој ... Повеќе »

Scroll To Top