Архива по категорија: Медицина

Feed Subscription

Спасете се од отоци на нозете!

Многумина  од вас  мислат дека кога имате  потечени нозе, оваа појава е вообичаена. Отекувањето на нозете е грда и непријатна појава. Нозете се дел од телото, кој најмногу страда од делумно оптоварување. Овој товар може да биде предизвикан од вишокот тежина, кога стоите нон стоп на  нозе, имате специфични услови за работа, на пример, долго седење, односно оние фактори кои ... Повеќе »

Природни лекови против болно грло и кашлица

Ако ви се суши устата и чувствувате гребење во грлото, најверојатно се работи за инфекција на горните дишни патишта и наскоро можете да очекувате и кашлица. Најдобар начин да ја ублажите е инхалација. Ако почнете навреме да се инхалирате, значително ќе го намалите времетраењето на болеста. Во почетниот стадиум на настинката најважно е да ја навлажните сувата и воспалена слузокожа ... Повеќе »

Излезете од секојдневната монотонија

Стрес, депресија, нервози, напорен ден се неколкуте работи кои влијаат на вашето расположение и на тоа како вие се чуствувате. Излезете од монотонијата и направете нешто интересно, нешто што ќе ве направи среќни и ќе ви го задржи вниманието, а воедно и ќе се чуствувате прекрасно. Еве како на пример:  да ја преуредите  вашата спална соба. Избегајте од белите и ... Повеќе »

Нешто за мозочниот удар!

Мозочниот удар е трета причина за смртност во земјите на западна Европа. Мозочниот удар е рапиден губиток на мозочната функција поради пореметување на дотокот на крв во мозокот. Може да настане поради исхемија (недостаток на протокот на крв) предизвикана од блокада (тромбоза, артериска емболија), или поради крварење (истекување на крвта). Симптоми на мозочниот удар: Вообичаените симптоми на мозочниот удар ги ... Повеќе »

Scroll To Top