Архива по категорија: Кардио

Feed Subscription

Три стратегии за здраво срце

На секои две минути по едно лице во Велика Британија умира од срцев удар, што значи дека срцевите заболувања се сеуште причина број еден за смртност кај населението. Еве три едноставни начини за одржување на здравјето на срцето. 1. Спијте подолго Една американска студија откри дека секое четврто лице, кое спие помалку од четири часа во текот на ноќта, страда од ... Повеќе »

Како да го држите крвниот притисок под контрола, без лекови?

Покачениот крвен притисок е познат и под името „тивок убиец“, затоа што многу тешко може да се препознае, а може да доведе до срцеви болести, срцев и мозочен удар, демененција и откажување на бубрезите. Тој е еден од главните причинители за смртност во Америка и дури 25 отсто од популацијата го има. Дознајте како да го држите под контрола притисокот, без да ... Повеќе »

Тивки симптоми за инфаркт, кои не смеете да ги занемарите!

Можеби не сте знаеле , но човечкото тело е во состојба да испрати предупредување за срцев удар неколку денови, дури и неколку недели порано, пред да се случи. Сепак, вие треба да ги знаете симптомите. Професори од  Универзитетот ” Дјук ” откриле дека, повеќе од 60 отсто од луѓето кои доживеале срцев удар, не ги познавале добро симптомите, кои во ... Повеќе »

Болест, која тешко ќе ја препознаете!

Висок крвен притисок или хипертензијата е најчестата кардиоваскуларна болест . Бидејќи болеста обично нема симптоми, многумина од вас, не знаат дека имаат хипертензија, се додека не отидат на лекар, па тоа по некои испитувања да се открие. Таа е главна причина за мозочен удар и е една од главните причини за миокарден инфаркт. Во прилог на загрозување на ѕидовите на ... Повеќе »

Scroll To Top