Архива по категорија: Гинекологија

Feed Subscription

Како да се спасите од обилните менструации?

Обилните менструации се релативно чести, особено кај младите кои уште немаат правилни овулациони циклуси, како и кај жените кои се приближуваат кон менопауза. Меѓутоа кај многу жени и во различни периоди од животот можат да настанат обилни крварења. Кај некои  скоро сите циклуси се обилни. Во медицинскиот жаргон обилното крварење се нарекува менорхагија. Овој збор има грчко потекло – men ... Повеќе »

Спасете се од утринските мачнини во бременоста

Утринските мачнинини кај жените со повремено повраќање, многу често се гледаат во раната бременост, па се смета за еден од несигурните знаци на бременоста. Кај голем број трудници, мачнините започнуваат наутро, а како одминува денот, се намалува нивниот интензитет. Но, овие мачнини всушност можат да се јават во било кое време на денот или вечерта, а понекогаш можат да бидат ... Повеќе »

Дали да се користи интимен гел или не?

Интимната хигиена е многу важна за женското здравје. За да се сведат инфекциите на минимум, потребна е правилна и редовна хигиена. Таа има многу важна улога во заштитата од многу болести. Бидејќи ова проблематика е сеуште по малку табу, многу млади девојки и жени неволно ја потегнуваат оваа тема, иако неправилната нега на интимната регија може да предизвика многу непријатни ... Повеќе »

Главоболката за време на бременоста маскира сериозни болести

Главоболката за време на бременост може да крие многу сериозни заболувања кај идните мајки, предупредуваат стручњаците од болницата во Саутемптон. 90% од случаите на главоболка се резултат на стрес, напнатост или мигрена. Обично болките во главата можат да се појават во текот на изминатите шест месеци од бременоста, пишува “Дејли Меил”. Но еден мал процент жени се загрозени од потенцијално ... Повеќе »

Scroll To Top