Архива по категорија: Гинекологија

Feed Subscription

Време е за гинеколог. Зошто?

Многумина од нас се решаваат да одат на гинеколог, откако почнува проблемот. Најголема маана, е тоа што нашето население не оди на лекар превентивно, туку од кога ќе се јават загрижувачки симптоми, кои укажуваат на присуството на проблем . Еве ги најчестите причини да не ја одложувате посетата кај гинеколог : Болки ниско во карлицата Болките ниско во карлицата можат ... Повеќе »

Уреаплазма инфекција

Уреаплазмата е микроорганизам што се пренесува преку полов контакт и затоа се сместува во групата СПБ. Не сте заштитени и ако користите исти предмети со заразениот партнер. Тоа значи подалеку од неговиот пешкир, постела и некое време заборавете на допири со интимните органи. Доколку инфекцијата е слаба, испитувањето се врши преку анализа на мочта. Доколку се работи за асимптоматски инфекции, кај ... Повеќе »

Грижата за брадавиците по раѓањето

1. Коректна позиција и правилно припојување на бебето на градата. 2. Избегнувајте сапуни и шампони при туширањето. 3. Избегнувајте масти, пудра и тинктури. Тие може да ги влошат проблемите со брадавиците. 4. Оставете го млекото или колострумот да се суши на вашата брадавица по доењето. Тие содржат анти-инфективни состојци. 5. Менувајте ги често пелените на градата. Не користете пелени кои ... Повеќе »

Како да си помогнете за време на бременост, ако имате отоци на нозете?

Топлото време, солената храна и газираните пијалоци се едни од главните причинители за појава на отоци во бременоста. Постојат неколку работи кои можете сами да ги применувате за да ги намалите отоците кои сигурно ве мачат во овие жешки денови. Најпрво исклучете ја солта во исхраната, особено соленото сирење. Солта која се наоѓа во лебот е сосема доволна за целиот ... Повеќе »

Scroll To Top