Архива по категорија: Билки

Feed Subscription

Мајоранот, вкусен деликатес на многу јадења

Мајоранот, е зачин кој потекнува од Мала Азија, но е познат и често употребуван во националните кујни од Медитеранот, Централна и Источна Европа. Се одгледува скоро во сите региони, но најдобро успева во услови на сува и топла клима. Има карактеристичен, доста силен мирис, а по вкус е малку остар и горчлив. Се употребува свеж и исушен, иако губи добар ... Повеќе »

Мирисот на нане, го намалува апетитот

Нането е една од најдобрите билки за лекување на болки во цревата и пречки во варењето, а маслата кои ги содржи, особено ментол и ментон, ги опуштаат мазните мускули кои го обложуваат дигестивниот тракт, со што помага во намалување на болните грчеви и тоа за само една минута. Нането, исто така ги олеснува симптомите на синдромот на иритабилно црево, состојба ... Повеќе »

Босилек најубавиот зачин во кујната

Босилекот  потекнува од африканскиот континент. Денес е многу распространет во поширокото подрачје на Средоземното Море. Најголеми производители и извозници се Италија, Франција, Мароко, Египет и Калифорнија. Вкусот е горчлив и ароматичен. Се бере нејзиниот надземен дел, на силно попладневно сонце. Билката се сече до над самата земја, а може да се берат и само листенцата. Босилекот е најдобар кога се ... Повеќе »

Љоскавецот – билка против гнојно воспаление на мочниот канал

Љоскавецот е многугодишно тревасто растение од семејството на компирите со хоризонтални корени. Стеблата се исправени, прости или разгранети во долниот дел. Долните листови се поредени еден по друг, горните се средишнопоставени, јајцевидни, заострени на врвот, во основата се широко клиновидни. Цветовите се единечни,поставени во пазувите на горните листови. Плодот е темноцрвена до портокалова, елипсовидна топчеста форма, поставен во средината на ... Повеќе »

Scroll To Top