Архива по категорија: Билки

Feed Subscription

Воодушевувачка моќ на копривата

Коприва е див вид растение, што се користи со векови за лечење најразлични болести. Нејзините благодети се познати на древните Египќани, Грците и Римјаните кои ја користеле за ревматски болки и артритис. Копривата е исклучително погодна за т.н. пролетно чистење на организмот. Листовите од копривата може да се конзумираат свежи, како салата, зачинета со лимонов сок и маслиново масло. Може да се конзумира и како свежо исцеден сок или како чај. ... Повеќе »

Бозелот, најдобар лек за белите дробови

Бозелот е разгранета грмушка или дрво високо до 10 метри. Гранките се со мека , белузлава срцевина. Кората на младите гранки е сива и мазна, а на старите е сиво-кафеава. Бозелот бил познат уште од најстари времиња како лековито средство за лечење на многу заболувања. Во многу европски земји е официјално лековито растение во нивните фармакопеи (Полска, Австрија, Германија, Романија, ... Повеќе »

Лековитоста на зачините

Голем дел од кујните во светот користат најразновидни зачини при подготвување на специјалитетите. Но, освен што ѝ даваат на храната посебен вкус, тие имаат и многу лековити и козметички својства. БОСИЛЕК Босилекот одамна се смета за природен антибиотик. Често се користел за смирување на рани од убоди на инсекти и змии како и за зараснување на раните. Бидејќи состојките во босилекот делуваат ... Повеќе »

Јадете сусам, полн е со здравје!

Сусамот треба да се конзумира одвреме навреме бидејќи е одличен прочистувач на органите за варење. Исто така, делува и кај оние кои имаат нередовна столица, а одличен е и во отстранувањето на цревните паразити и лечење на хемороиди пропратени со болка и крварење. Тој е одличен извор на бакар, манган, калциум, магнезиум и селен. Се смета дека го забавува стареењето, ... Повеќе »

Scroll To Top