Медот и оревите засебно се здрави намирници, но кога ќе ги споите како мешавина од мед и ореви во тегла, ќе добиете лек кој ја подобрува работата на целиот организам.

Доколку редовно консумирате мешавина од мед и ореви ќе се ослободите од:

  • Константни главоболки.
  • Проблемите со системот за варење.
  • Медот и оревите се незаменливи за женското здравје бидејќи го подобруваат дотокот на крв во карлицата, па го зголемуваат либидото.
  • Кај мажите ја подобруваат плодноста.
  • Намалениот имунитет инстантно се подобрува, а со тоа шансите за вируси и настинки драстично се намалуваат.
  • Ако патите од анемија, задолжително консумирајте ја оваа смеса.
  • Смесата помага и при проблеми со концентрацијата.
  • Но, и при ревматски болки.

Како да подготвите мед и ореви во тегла?

Помешајте 500g мед со 500g искршени ореви и додадете сок од 1 исцеден лимон.

Добро измешајте и смесата префрлете ја во тегла.

Консумирање:

За деца постари од 3 години – 1 лажичка, двапати дневно.

За возрасни – 1 до 2 супени лажици, трипати дневно.