Многу луѓе избегнуваат глутен, група на протеини што се наоѓаат во зрна како пченица, јачмен и ‘рж, заради лична желба или медицинска состојба. Целијачна болест, алергија на пченица и нецелијачна чувствителност на глутен (NCGS) вклучуваат несакана реакција на глутен и се лекуваат со диета без глутен. Овие состојби се сметаат за форми на нетолеранција на глутен. Додека и целијачната болест и NCGS може да доведат до оштетување на цревата и да предизвикаат симптоми како дијареја, гасови и надуеност, целијачната болест е автоимуна состојба поврзана со други сериозни здравствени ефекти, како што се анемија, застој во растот и невролошки ефекти.

Еве 8 намирници што треба да се избегнуваат ако имате нетолеранција на глутен, како и 7 кои можете безбедно да ги јадете.

Храна што треба да се избегнува
Треба да се тргнете од следната храна ако имате нетолеранција на глутен.

1. Зрна што содржат глутен : пченица, јачмен, ‘рж, плодови од пченица, кускус.

2. Повеќето лебови, крекери кои содржат глутен. Единствениот начин да се знае со сигурност е да го прочитате списокот со состојки и да проверите дали се користат зрна. Тука спаѓаат : бел леб, леб од цели зрна пченица, леб од компир, ржан леб, ѓевреци и др.

3. Одредени зачини. Иако зачините изгледаат како незамисливи извори на глутен, многу од нив содржат глутен вклучувајќи ги: соја сос, сос за скара, преливи за салата, маринади, кремови сосови, мешавини од зачини, мешавини од сосови, кечап и др.

4. Повеќето печива. Печивата обично се прават со пченично брашно или други житарки што содржат глутен. Како такви, луѓето со нетолеранција на глутен во голема мера треба да ги избегнуваат овие намирници: торти, колачиња, меки и тврди гевреци, крофни, мафини, палачинки и вафли и др.

5. Тестенини од пченица. Тестенините се главна храна во многу култури. Иако постојат алтернативи без глутен, повеќето традиционални тестенини се прават со зрна што содржат глутен: јуфки, шпагети, њоки направени со пченично брашно, кнедли и др.

6. Ужинка . Храната за ужина е чест извор на глутен. Ваква храна што содржи глутен вклучува: переци, житни плочки, чипсови, колачиња, слатки и др.

7. Одредени пијалоци. Некои пијалоци се прават со состојки кои содржат глутен, па затоа е важно да ги читате етикетите. Пијалоци кои можат да содржат глутен вклучуваат: пиво, чоколадно млеко, мешавини од пијалоци, некои вина и сл.

8. Некои преработени храни. Многу преработената храна исто така, може да содржи глутен како: веге-плескавици и виршли, месо, преработени сирења, замени за јајца, супи од конзерва и мешавини од супа, пудинзи и инстант мешавини за десерти, одредени сладоледи, житарки за појадок, помфрит и друга пржена храна.

Храна за јадење

Иако може да изгледа како поголемиот дел од храната да е забранет кога сте нетолерантни на глутен, многу вкусни и здрави намирници се природно без глутен. Плус, квалитетен леб без глутен, тестенини и крекери има во повеќето продавници за храна.
Ако сте нетолерантни на глутен, можете да уживате во следната храна.

1. Овошје и зеленчук. Овошјето и зеленчукот се природно без глутен. Сепак, имајте на ум дека одредени производи, како што се тесто со зеленчук и овошје, може да содржат глутен. Тука спаѓаат: јаболка, авокадо, бобинки, банани, агруми, сливи, праски, спанаќ, кромид, слатки компири, брокула, карфиол, моркови, пиперки, тиквички, печурки

2. Мешунки . Гравот и леќата немаат глутен, па затоа најчесто се користат за производство на алтернативи за тестенини и други производи без глутен. Тие вклучуваат: црвена леќа, црн грав, наут, грав, грашок.

3. Житарки и производи од жито без глутен. Иако многу житарки се забранети за луѓе со глутен нетолеранција, некои зрна се без глутен. Тие ги вклучуваат овие зрна: киноа, леќа, просо, овес, амарант, див ориз, пченка, кафеав ориз

4. Животински протеини . Тука спаѓаат : јајца, месо, риба,школки, млечни производи како јогурт и сирење

5. Јаткасти овошја и семки. Јаткастите овошја и семињата немаат глутен и се извор на маснотии богати со хранливи материи, од нив може да се прави брашно без глутен. Добриот избор на јаткасти плодови, семиња и нивните путери вклучува: семки од тиква, семки од сончоглед, индиски ореви, бадеми, путер од кикирики, ореви од макадамија, ореви, путер од бадеми, лешници, бразилски ореви, ф’стаци.

6. Зачини и додатоци во исхраната. Следните зачини и додатоци се безбедни за оние кои следат диети без глутен: јаболков оцет, свежи билки како босилек, рузмарин, песто, повеќето салси, повеќето исушени билки и зачини, кокос аминос, хумус, гвакамоле, кисела зелка, сенф.

7. Здрави масти и масла. Повеќето извори на здрави маснотии, како што е следново, се без глутен: јогурт со полни маснотии, сирење, маслиново масло, масло од авокадо, ореви, семиња и путери од ореви, авокадо, незасладен кокос, како и кокосово масло.