3 пијалоци го чистат црниот дроб и согоруваат маснотии

Црниот дроб е постојано изложен на штетните ефекти на холестерол и разни канцерогени материи. Како што многу луѓе знаат, црниот дроб се смета за природен филтер за телото. Тој е во состојба да ги препознае сите токсини и да ги отстрани од човечкото тело што е можно побрзо.

Во исто време, токму црниот дроб е постојано изложен на штетните ефекти на холестерол и разни канцерогени материи, поради што на природниот филтер му треба и сигурно чистење.

Заменувањето на овој филтер е недостижен луксуз, но секој ќе може сам да го исчисти црниот дроб без премногу тешкотии. Исто така, една од важните точки за секоја личност е маснотијата што постепено се акумулира во организмот. Се разбира, со активен животен стил или соодветнa и висока физичка активност, маснотиите нема да се акумулираат. Но, во спротивно, потребни се дополнителни механизми за да им помогнат да согорат.

Како што се испоставува, има некои исклучително едноставни и лесни пијалоци кои нутриционистите препорачуваат да се пијат пред спиење.

Чај од камилица

Камилицата расте на секое поле, но се должи на фактот дека секоја аптека продава преработен цвет во кеси. Сувите цветови од камилица не само што ќе го исчистат црниот дроб и ќе согорат маснотии, туку и ќе го смири нервниот систем. Како резултат, ќе биде многу лесно да заспиете и да спиете колку што е можно подлабоко, а како што ќе стекнете сила и одмор, билка ќе работи за вас, елиминирајќи го вишокот маснотии и ќе го исчистите вашиот природен филтер.

Подготовката на лушпа е прилично едноставна. Истурете лажичка боја од камилица во чаша. Истурете го сето тоа со врела вода и покријте го со чинија. Почекајте десет минути и можете да пиете лушпа. За да му дадете попријатен вкус, можете да додадете лажичка мед.

Лушпа од лимон

Добро е познато дека сите агруми прават одлична работа за согорување на телесните масти. Најважно е да научите како правилно да ги земате овие витамини. Мора правилно да подготвите пијалок од лимон, но сè е толку едноставно што апсолутно секој може да се справи со тоа.

Само земете лимон и исечете го на кругови или полукругови. Сега ставаме сè во сад и додаваме 170 милилитри вода. Ставете ја тавата на оган да зоврие. Потоа се истура во чаша за удобен прием. Доколку сакате, можете да додадете малку мед за да го убиете силниот агрусен вкус.

Чај од ѓумбир и лимон

Секој веројатно слушнал за овој рецепт бидејќи е најчестиот антиоксиданс. Gумбирот е одамна познат по своите лековити својства што ќе ги обноват клетките на црниот дроб и совршено се справат со согорувањето на вишокот маснотии. Лимонот се занимава и со вишок маснотии, така што во комбинација, овој пијалок ќе биде неопходна алатка за сите.

Процесот на готвење е прилично едноставен. Доволно е да го исечете ѓумбирот на парчиња и да се прелива во чаша. Таму го стискаме сокот од половина лимон. Сега зовријте вода и оставете ја да зоврие десет минути. Вкусот сигурно нема да биде совршен. Мала горчина со киселост, но можете да бидете сигурни дека додека спиете, вишокот маснотии ќе се раствори самостојно. И вие, пак, ќе изгубите тежина без да направите никакви посебни напори.

Advertisement