Лимфниот систем е најсилниот и најголем канал што го имате во вас. Треба да мислите за лимфниот систем исто како за канализацијата во вашиот дом. И исто како дома, понекогаш може да се заглави. Овој проблем може да го имате со години, а вие дури и да не се сомневате.

 

Ако лимфниот систем е блокиран со години, вашето тело ќе почне да акумулира токсини и штетни материи, поради што имунолошкиот систем ќе биде подложен на стрес и ќе ослабне. Ова значи дека мора да се преиспитате себе си и да го задржите лимфниот систем детоксифициран.

Неразбирањето како лимфниот систем делува и го одржува секој друга систем во телото (нервниот, детоксикација и имунолошкиот систем) понекогаш може да биде огромен проблем до наоѓање на клучот за одржување на општото здравје. Многу луѓе веруваат дека лошиот лимфен систем може да предизвика многу заболувања и многу проблеми – од целулит до нешто многу посериозно, вклучувајќи рак!

Како може да спречите акумулација на токсини?

Најчесто лимфната конгестија е предизвикана од дехидрација. Можете правилно да го рехидрирате вашето тело само со пиење повеќе вода и ништо друго. Најдобар начин да го рехидратирате телото и лимфниот систем е да пиете топла вода речиси на секои 15 минути во текот на целиот ден. Направете го тоа за еден ден. На крајот на денот, ако сеуште чувствувате жед и имате сува уста, тогаш вие сте дехидрирани и сигурно вашата лимфни е преоптоварен.

Во овој случај може да се обидете со оваа едноставна техника за рехидрирање: За две недели пијте топла вода на секои 15 минути на ден. За полесно да го изведете тоа носете термос со вас насекаде.

Исто така, за да го рехидратирате лимфниот ситем, обидете се да испиете барем половина од телесната тежина.

Некои чести симптоми на лимфна конгестија се:

 • Сува кожа
 • Болка при секој менструален циклус или оток на градите
 • Вртоглавица
 • Слаб имунолошки систем
 • Потечени жлезди
 • Дополнителни маснотии во абдоменот и зголемување на телесната тежина
 • Задржување на вода / отоци
 • Замор
 • Утринска вкочанетост / болка
 • Отечени прсти
 • Акни или мал осип
 • Лесни главоболки
 • Преосетливост
 • Иритација поради заеднички еколошки алергени и покачен хистамин
 • Пот во столицата / повремено запек, дијареа

Најдобрата храна која го одржува лимфниот систем во добра состојба е онаа која има црвена боја!

Билките, како црвен корен, ехинацеа, цреши, цвекло, калинка, боровинки, традиционално се користат како природни детоксикатори.

Освен тоа цвеклото поседува сособността да прочистува жолчката, што е едно од најубавите нешта што една храна може да направи за вас. Жолчката што ја споменавме е 80% одговорна за имунолошкиот одговор во цревата.

Не заборавајте да испиете топла вода и да јадете црвените храна која што споменавме погоре, ако сакате вашата лимфниот систем да функционира правилно.

Сподели